Hidden from small
Hidden from medium


Hidden from small
Hidden from desktop


Hidden from medium
Hidden from desktop

Albert M. Greenfield Student Competition

The Philadelphia Orchestra Albert M. Greenfield Student Competition is dedicated to fostering and recognizing extraordinary young talent in the Greater Philadelphia region.

Greenfield Competition

The Philadelphia Orchestra’s annual Albert M. Greenfield Student Competition is open to all accomplished young instrumentalists, pianists, and vocalists who reside in—or study regularly with a teacher in—the Greater Philadelphia area. Entrants are divided into categories by age: Children’s Division, ages 12 and under; Junior Division, ages 13 to 16; and Senior Division, ages 17 to 21 for instrumentalists and ages 17 to 29 for vocalists. The young musicians compete against a standard of excellence in recorded preliminary and live final rounds and are evaluated on the following merits: exceptional talent, virtuosity, artistic individuality, and comportment as a performer.


HISTORY

Since the Orchestra’s first student concerto competition, initiated by Leopold Stokowski in 1933, more than 550 young artists have been named as competition winners. Previous winners of the Competition who have gone on to international solo careers include sopranos Judith Blegen and Benita Valente and mezzo-soprano Florence Quivar; pianists André Watts, Richard Goode, and Eugene Istomin; and violinists Hilary Hahn, Nadja Salerno-Sonnenberg, and Arnold Steinhardt. Current Philadelphia Orchestra musicians who are former winners of the Competition include violinists Juliette Kang (first associate concertmaster), Richard Amoroso, and Yayoi Numazawa; violist Burchard Tang; bassoonist Mark Gigliotti (co-principal); bass trombone Blair Bollinger; and pianist Kiyoko Takeuti.

 

Winners and Finalists

Children’s Division

William Ge
Winner: William Ge Piano

Anwen Deng
Honorable Mention: Anwen Deng Piano

 

Junior Division 

Beatrice Chen
Winner: Beatrice Chen Viola

 

Senior Division

Gabriel Polinski
Winner: Gabriel Polinsky Bass

Children’s Division

Emily Wu
Honorable Mention: Emily Wu Piano

 

Junior Division 

Isaiah Kim
Winner: Isaiah Kim Cello

Arielle Baril
Honorable Mention: Arielle Baril Soprano

 

Senior Division

Tianxu An
Winner: Tianxu An Piano

Children’s Division


Honorable Mention: Chunyi Wang
 Piano

 

Junior Division


Winner: Joseph Hsia 
Violin

 

Senior Division


Winner: HyunJae Lim 
Violin


Winner: Zachary Mowitz 
Cello

Children’s Division

Winner: Harmony Zhu Piano

Honorable Mention: Yeyeong Jin Violin

 

Junior Division 

Winner: Emma Resmini Flute

Honorable Mention: Danny Jin Violin

 

Senior Division

Winner: Yijia Wang Piano

Honorable Mention: Jean Kim Cello

Children's Division

Winner: Kasey Shao Piano

Honorable Mention: Yeyeong Jin Violin

Finalist:
Hans-Derek Yu Piano

 

Junior Division

No winner named

Finalists:
Hyerin Oh Cello
Ashwini Shende Piano
Jason Vassiliou Violin
 

Senior Division

Winner: Anne Marie Stanley Mezzo-Soprano

Honorable Mention: Marié Rossano Violin
Honorable Mention: Paul von Autenried
Piano

Finalists:
Nicole Ozdowski Flute
Timotheos Petrin Cello
Sean Michael Plumb Baritone

Children's Division

Winner: Melody Yu Piano

Honorable Mention: Carson Atlas Piano

Finalists:
April Lee Cello
Hans-Derek Yu Piano

 

Junior Division

Winner: Hae Sue Lee Viola

Honorable Mention: Sein An Violin
Honorable Mention: Matthew Eng
Piano

 

Senior Division

Winner: Sarah Shafer Soprano

Honorable Mention: Aaron Timothy Chooi Violin
Honorable Mention: Shannon Lee
Violin

Finalists:
Michael Maliakel Baritone
Jarrett Ott Baritone

 

Children's Division

Winner: Audrey Emata Flute

Honorable Mention: April Lee Cello

Finalist:
Jessica Shen Piano

 

Junior Division

Winner: Zeyu Victor Li Violin

Honorable Mention: Sein An Violin
Honorable Mention: Hyun Jae Lim 
Violin

Finalist:
Adria Ye Piano

 

Senior Division

Winner: Won Suk Lee Marimba

Honorable Mention: Lauren Frey Soprano
Honorable Mention: Jeonghyoun Lee
Cello

Finalists:
Sarai Johnson Soprano
Christine Lim Violin
Julia Mintzer Mezzo-Soprano

Back row, pictured from left: Bihn Park, Catherine Chen, Vivian Cheng
Front row, from left: Alexander Liu, Isaiah Kim

2012 Greenfield Winners

Children’s Division:
Isaiah Kim Cello
Alexander Liu Piano

Junior Division:
Bihn Park Cello

Senior Division:
Catherine Chen Bassoon
Vivian Cheng Piano

Vocal Division:
No winner named

 

2012 Finalists

Children's Division:
No additional finalists named

Junior Division:
Bolai Cao Piano
Ji Woong (Brian) Kim Alto Saxophone
Soyeong Park Violin
Janet Wu Piano

Senior Division:
Nigel Armstrong Violin

Vocal Division:
Justin Gonzalez Tenor
Sarai Johnson Soprano
Jarrett Ott Baritone

Greenfield Winners 2009

Back row, pictured from left: Alexander Vvedenskiy, J'nai Bridges, Niles Watson. Front row, from left: Ethan Lee, John-Henry Crawford. 

2011 Greenfield Winners

Children's Division:
Ethan Lee Piano

Junior Division:
Niles Watson Flute

Senior Division:
Alexander Vvedenskiy Oboe
John-Henry Crawford Cello

Vocal Division:
J’nai Bridges
Mezzo-Soprano

 

2011 Finalists

Children's Division:
Alexander Liu
Piano 

Junior Division:
No additonal Finalists named

Senior Division:
Ruoyu Huang Piano 

Vocal Division:
Toni Marie
Soprano

Greenfield Winners 2009

Pictured from left: Jonathan Beyer; Priscilla M. Luce, Albert M. Greenfield Foundation President; Hannah Lam; and Sang Hyun Yong

2010 Greenfield Winners

Children’s Division:
Hannah Lam
Violin

Senior Division:
Sang Hyun Yong
Viola

Vocal Division:
Jonathan Beyer
Baritone

 

2010 Finalists

Children's Division:
Janet Wu Piano
Ruth Boyajian Harp 

Junior Division:
Jung Min Choi Violin
Yu-Ting Chen Violin
Joyce Xi Piano

Senior Division:
Ben Odhner
Violin
Jiuming Shen Piano

Vocal Division:
Sarah Davis
Soprano

Greenfield Winners 2009

Pictured from left: John-Andrew Fernandez; Bridgette Gan; Priscilla M. Luce, Albert M. Greenfield Foundation President; Yu-Chien Tseng, David Kim; and Soyeong Park.
Not pictured: Masha Popova

2009 Greenfield Winners

Children’s Division:
David Kim
Clarinet
Soyeong Park Violin

Junior Division:
Yu-Chien Tseng
Violin

Senior Division:
Masha Popova
Flute

Vocal Division:
John-Andrew Fernandez
Baritone
Bridgette Gan Soprano

 

2009 Finalists

Children's Division:
Dakyung Song
Piano
Cary Zhang Piano
Janet Wu Piano 

Junior Division: 
Maia Cabeza Violin

Senior Division:
Jiyoung Lee
Cello
Ran Jia Piano
Petr Matejak Violin

Vocal Division:
Colleen Daly
Soprano
Zulimar Lopez-Hernandez Soprano

Pictured from left: Vicki Powell, Ji-Won Song, Bihn Park and Bryan Lee

2008 Greenfield Winners

Children’s Division:
Bihn Park
Cello

Junior Division:
Ji-Won Song
Violin

Senior Division:
Bryan Lee
Violin 
Vicki Powell Viola 

 

2008 Finalists

Children's Division:
Ashley Zhou Piano
Beatrice Hsieh Violin
Miranda Liu Violin

Junior Division:
Clare Semes Violin
Justine Lamb-Budge Violin

Senior Division:
William Frampton
Viola
Jiyoung Lee Cello
Coline-Marie Orliac Harp

Vocal Division:
Octavio Moreno
Baritone
DeAndre Simmons Bass-Baritone
Erica Miller Soprano